Gruzja

Opis wyjazdu
Gruzja - kraj winem i jadłem płynący - Położona między dwoma morzami, wśród ośnieżonych szczytów, na tzw. Zakaukaziu. To co ją charakteryzuje to przede wszystkim niezwykle przyjaźni Gruzini, przycupnięte u stóp Kaukazu malownicze miasta i wioski oraz widoki ośnieżonych szczytów. Malownicze położenie, oryginalne zabytki oraz gościnni ludzie tworzą niepowtarzalną atmosferę orientalnego regionu, który jest nieco zacofany w porównaniu do zachodnich standardów, bo targany w ostatnich latach wieloma wojnami. Jednak brak komercji i tłumów turystów to bez wątpienia zalety Gruzji.
Tutaj nikt nie może się nudzić i każdy znajdzie coś dla siebie! Miłośnicy słońca mogą wylegiwać się na plaży w Batumi, a amatorów zwiedzania zachwyci duża ilość zabytków. Osoby preferujące wypoczynek czynny mogą pozwolić sobie na trekking po licznych górach niższego i wyższego Kaukazu m.in. w regionach Tuszetia czy też Swanetia, a na alpinistów czeka Kazbeg i zabójcza Uszba. W piwnicach Kachetii amatorzy win z całą pewnością znajdą coś dla siebie, a pasjonujący się fotografią znajdą tu wspaniałą przyrodę, zabytki i zapierające dech w piersiach widoki.
Warte przeżycia
- Zwiedzanie Tbilisi połączone z konkursem fotograficznym: Tbilisi – zwane perłą Kaukazu - to fascynująca metropolia. Jest stolicą Gruzji już od ponad 1500 lat. W czasie zwiedzania m.in.: Stare Miasto wraz z Twierdzą Narikala - składającą się z dwóch otoczonych murem części, jest usytuowana na stromym wzgórzu pomiędzy łaźniami siarkowymi i ogrodami botanicznymi. Na niższym dziedzińcu znajduje się ostatnio (przed 2010) odrestaurowany Kościół Św. Mikołaja. Ponadto proponujemy odwiedzenie starożytnych term zasilanych gorącymi źródłami wód leczniczych; Mamadavitis Monasteri, czyli Klasztor Św. Dawida. Następnie proponujemy się przejść Aleją Szoty Rustawelego - reprezentacyjną ulicą, na której skupia się życie towarzyskie miasta. Usiana jest okazałymi budowlami, ekskluzywnymi sklepami i restauracjami, wyróżnia się wyjątkowym zagęszczeniem hoteli, sklepików z pamiątkami i kafejek internetowych.


- Wizyta w Sarajishvili Brandy Factory: wytwórni gruzińskiej brandy, w której wszystkie alkohole wytwarzane są według tradycyjnych receptur, a w piwnicach firmy leżakują brandy nawet ponad stuletnie, pamiętające czasy Dawida Sarajishvili, co jest ewenementem w Europie. Nawet te najkrócej leżakujące, trzy lata, mają głęboki owocowy smak.

- Wyjazd na wycieczkę do Kazbegi: urokliwej miejscowości położonej na Gruzińskiej Drodze Wojennej. Góra Kazbek jest jednym z najwyższych szczytów Gruzji i wznosi się na wysokość 5047 m n.p.m. Pozostałością działalności wulkanicznej są dziś wyziewy gorących gazów na północnych stokach góry. Ze stoków Kazbeka spływają liczne lodowce o łącznej powierzchni 135 km2. W pobliżu Kazbegi znajduje się kościół Świętej Trójcy (Cminda Sameba), który jest wart odwiedzenia. Ponadto zapraszamy na przejazd jeepami do Kościoła Gergeti.

- Wyjazd na wycieczkę do Kakheti: regionu znanego z produkcji wina, znajdującego się we wschodniej części Gruzji. Hodowanych jest tam ponad setka odmian winogron. W czasie wycieczki wizyta w winiarskiej wiosce Tsinandali, słynnej z białego wina gruzińskiego, zwiedzanie winiarni oraz degustacja wina. Tutaj proponujemy również wizytę w Muzeum Etnograficznym.
Ponadto podczas wycieczki proponujemy obiad na farmie połączony z warsztatami pieczenia gruzińskiego chleba oraz przygotowywaniem gruzińskiego deseru z soku winogronowego i orzechów.

- Wycieczka do Kutaisi: miasta w zachodniej Gruzji, warte odwiedzenia bo pełne jest zabytków, które stanowią dowód długiej i interesującej historii tego zakątka. Koniecznie trzeba tu zobaczyć Katedrę Bagrata i Monastyr Gelati – obie atrakcje widnieją na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

- Wyprawa do skalnego miasta: Wardzia - wyżłobiony w zboczu góry Eruszeli klasztor znajduje się na południu, niedaleko miasta Aspindza. Został założony w 1185 roku jako schronienie przed Mongołami i mieścił ponad sześć tysięcy komnat. Obecnie Wardzia jest główną atrakcją turystyczną w regionie Samcche - Dżawachetia. Miejsce jest utrzymywane przez małą grupkę mnichów i jest godne odwiedzenia.

- Wycieczka do Mccheta: jednego z najstarszych miast Gruzji i jej dawna stolica. To tutaj król Mirian III w 317 roku przyjął chrześcijaństwo. Do dziś jest siedzibą najwyższych władz Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego. Szczyci się także dwoma najważniejszymi obiektami sakralnymi tego kraju - katedrą Sweti Cchoweli oraz Monastyrem Dżwari.

Czas trwania wyjazdu: 4-5 dni

Najlepszy okres na wyjazd - Wizyta w Gruzji najlepsza jest wiosną i wczesną jesienią (maj - czerwiec lub wrzesień - październik). Jest wtedy przyjemnie ciepło i nie ma tłumów. To najodpowiedniejsza pora na objazd kraju i intensywne zwiedzanie wszystkich jego regionów.

Jesteśmy elastyczni i otwarci na życzenia każdego Klienta, dlatego tworzymy niepowtarzalne programy dostosowane do indywidualnych potrzeb. W tym celu prosimy o kontakt!
powrót do listy

Zobacz nasze
propozycje podróży
przewiń w dół
Europa
Tromsø
Europa
Islandia
Europa
Finlandia
Europa
Norwegia
Europa
Wilno
Europa
Londyn
Europa
Praga
Europa
Paryż
Europa
Bad Gastein
Europa
Budapeszt
Europa
Madonna di Campiglio
Europa
Val d'Isere
Europa
Włochy, Słowenia, Chorwacja
Europa
Mediolan
Europa
Lazurowe wybrzeże
Azja
Gruzja
Europa
Barcelona
Europa
Saragossa
Azja
Stambuł
Europa
Madryt i Toledo
Ameryka północna
Nowy Jork, Niagara i inne
Europa
Baleary
Europa
Lizbona
Azja
Turcja
Ameryka północna
San Francisco i Hawaje
Europa
Sycylia
Europa
Andaluzja
Ameryka północna
Nowy Jork
Ameryka północna
San Francisco i parki narodowe Kaliforni
Azja
Japonia
Europa
Malta
Europa
Cypr
Europa
Madera
Azja
Chiny
Afryka
Maroko
Azja
Izrael
Azja
Jordania
Europa
Teneryfa
Ameryka północna
Miami
Azja
Dubaj
Ameryka południowa
Meksyk
Ameryka południowa
Kuba
Azja
Tajlandia
Ameryka południowa
Wenezuela
Ameryka południowa
Kolumbia
Afryka
Seszele
Ameryka południowa
Brazylia
Ameryka południowa
Peru
Afryka
Zimbabwe, Botswana, Mozambik
Afryka
Mauritius
Afryka
Namibia
Australia
Sydney & Uluru
Australia
Polinezja Francuska
Australia
Queensland i Sydney
Afryka
RPA
Australia
Adelaide, Melbourne i Sydney
Europa
Azja
Ameryka północna
Afryka
Ameryka południowa
Australia