Praga

Opis wyjazdu
Praga - miasto setek wież, często uchodzące za najpiękniejsze miasto Europy. Położona na wzgórzach po obu stronach Wełtawy. Dzięki temu, że wojny od kilku wieków omijały stolice Czech, dziś jest to jeden z najpiękniejszych i najbardziej malowniczo położonych zespołów barokowych na świecie.

Większość zabytkowych budowli położona jest przy tzw. drodze królewskiej prowadzącej od Bramy Prochowej przez Rynek Staromiejski na Hradczany. Nieco z boku, w północnej części Starego Miasta pozostaje żydowskie miasto Józefov z synagogami i cmentarzem. Na przeciwległej stronie Starego Miasta leży największy plac śródmieścia - znane ze słynnych demonstracji Válavské Namesti.
Ponad miastem wznosi się wzgórze Hradczany z pałacem królewskim, dziś siedziba prezydenta Czech. Nad wzgórzem góruje dwuwieżowa sylwetka gotyckiej Katedry św. Wita. Za najpiękniejszym praskim romańskim kościołem - Bazyliką św. Jerzego leży Złota Uliczka.

W ogrodach królewskich za Hradczanami koło renesansowego Belwederu wznosi się Śpiewająca Fontanna. Pragę od góry można obejrzeć ze wzgórza Petrin, z miniaturą wieży Eiffla, mniejszą pieć razy od oryginału. Leżący na południe od Starego Miasta Wyszehrad, to legendarne miejsce założenia pierwszego grodu przez księcia Kroka. Na wzgórzu znajduje się czeski cmentarz zasłużonych z grobami Smetany i Dvoráka.
Warte przeżycia
- Zwiedzanie Pragi: Ogród Królewski z Belwederem oraz Zamek Praski (Katedra Św. Wita, Stary Pałac Królewski, Bazylika Św. Jerzego, Złota Uliczka). Od 1918 r. w Zamku Praskim rezyduje Prezydent Państwa. Wzgórze zamkowe odwiedzają tłumy, a największe wrażenie na zwiedzających robi Katedra św. Wita. Wspaniały widok na Pragę rozciąga się z tarasu prawie stumetrowej Wielkiej Wieży Katedry. Po obejrzeniu Pałacu Królewskiego i Katedry św. Wita można odpocząć w Ogrodach Królewskich z letnimi pałacami, tarasami widokowymi, oranżerią i fontannami. Do murów obronnych Zamku przylega malownicza Złota Uliczka z miniaturowymi domkami. Kolejno w południowym zakątku znajduje się renesansowy pawilon, wybudowany jako Sala do gry w piłkę, obecnie jest salą koncertową. Udając się na wschód od tego budynku trafimy na Královsky Letohrádek - przepiękny letni pałac zbudowany w 1537 roku na polecenie Ferdynanda, który następnie sprezentował go żonie - Annie Jagielonce. Następnie zapraszamy do Ogródów Wallensteina, w których znajduje się Pałac Wallensteina - pierwszy barokowy pałac w Pradze. Kolejno zwiedzimy Miasto Żydowskie – Josefov – Powstałe w XIII w., jedno z najlepiej zachowanych kompleksów zabytków żydowskich w Europie. Co prawda podczas II wojny światowej wymordowano większość mieszkańców dzielnicy i zniszczono wszelkie działające tam struktury socjalne ale zachowała się część synagog, stary cmentarz żydowski i ratusz.
Możliwość zobaczenia Wyszehradu czyli „zamku na wysokościach”, który góruje na skalistej skarpie nad Wełtawą nad Nowym Miastem. Następnie proponujemy odwiedzić Plac Wacława - dziś szerokiego na 60 m bulwaru o długości 750 m. Ma on współczesny wielkomiejski charakter – z wysokimi budynkami mieszkalnymi i luksusowymi hotelami.  W programie jest również zwiedzenie Lucerny - to dom pełen labiryntów. Pierwszy powstały w Pradze pasaż ukryty w budynku. Ze sklepami, kawiarniami, barami, kinem, teatrem. Warte zobaczenia są również Ogród Franciszkanów i Kościół Matki Bożej Śnieżnej.

- Rynek Starego Miasta: serce Pragi, magiczne miejsce, wspaniała architektura i niezwykła atmosfera… tak najkrócej można określić Stare Miasto i jego rynek. Ulice wokół rynku zamknięte są dla ruchu kołowego, a każde miejsce czy boczna uliczka skrywa zabytki, kościoły i pięknie zdobione kamienice. Idąc od strony Placu Wacława najczęściej kierujemy się w stronę rynku i naturalnie pierwszym napotkanym zabytkiem jest wznosząca się wysoko Wieża Prochowa łącząca Stare i Nowe Miasto.


Młodszym sąsiadem Wieży Prochowej jest perła praskiej secesji, Dom Miejski z początku XX wieku. Odbywa się tu m.in. międzynarodowy festiwal muzyczny Praska Wiosna. Głównym punktem rynku jest oczywiście Ratusz Staromiejski z 1338 roku i jego charakterystyczny zegar Orloj, chluba i arcydzieło techniki na skalę światową. Najważniejszym kościołem Starego Miasta jest kościół Tynski z wysokimi wieżami górującymi nad domami wschodniej ściany rynku. Stare Miasto zadziwia i zachwyca różnorodnością architektoniczną, zaskakuje historią będącą odzwierciedleniem wielu znamiennych, często tragicznych dla narodu czeskiego zdarzeń.

- Wjazd kolejką na Wzgórze Petrzyn: Wzgórze stanowi największą, doskonale zachowaną przestrzeń w granicach miasta Pragi - to kolejne zielone miejsce do spaceru i złapania oddechu. Na szczycie wzgórza znajduje się wieża widokowa (Rozhledna), która jest dokładną, miniaturową wersją wieży Eiffla. Można wejść na wieżę i zobaczyć przepiękną panoramę całej Pragi. Następnie proponujemy zwiedzić Klasztor Strahowski Loretę czyli kompleks barokowych budynków sakralnych usytuowany na Hradczanach. Centralnym elementem kompleksu jest domek loretański. Godny zatrzymania się na chwilę jest Most Karola - najsłynniejszy zabytek Pragi należący do najstarszych i najznakomitszych budowli tego typu w Europie. Obecnie jest głównym połączeniem dla ruchu pieszego między Małą Straną i Hradczanami, a Starym Miastem. W ciągu dnia pełen straganów z pamiątkami, grajków, kataryniarzy, malarzy i rysowników. Najpiękniejszy jesienią, najlepiej wcześnie rano, gdy spowity jest mgłą i gdy nie ma jeszcze wielu turystów.

Czas trwania wyjazdu: 3-4 dni

Najlepszy okres na wyjazd - wiosna i jesień

Jesteśmy elastyczni i otwarci na życzenia każdego Klienta, dlatego tworzymy niepowtarzalne programy dostosowane do indywidualnych potrzeb. W tym celu prosimy o kontakt!
Zobacz jak wyglądała nasza ostatnia podróż
powrót do listy

Zobacz nasze
propozycje podróży
przewiń w dół
Europa
Tromsø
Europa
Islandia
Europa
Finlandia
Europa
Norwegia
Europa
Wilno
Europa
Londyn
Europa
Praga
Europa
Paryż
Europa
Bad Gastein
Europa
Budapeszt
Europa
Madonna di Campiglio
Europa
Val d'Isere
Europa
Włochy, Słowenia, Chorwacja
Europa
Mediolan
Europa
Lazurowe wybrzeże
Azja
Gruzja
Europa
Barcelona
Europa
Saragossa
Azja
Stambuł
Europa
Madryt i Toledo
Ameryka północna
Nowy Jork, Niagara i inne
Europa
Baleary
Europa
Lizbona
Azja
Turcja
Ameryka północna
San Francisco i Hawaje
Europa
Sycylia
Europa
Andaluzja
Ameryka północna
Nowy Jork
Ameryka północna
San Francisco i parki narodowe Kaliforni
Azja
Japonia
Europa
Malta
Europa
Cypr
Europa
Madera
Azja
Chiny
Afryka
Maroko
Azja
Izrael
Azja
Jordania
Europa
Teneryfa
Ameryka północna
Miami
Azja
Dubaj
Ameryka południowa
Meksyk
Ameryka południowa
Kuba
Azja
Tajlandia
Ameryka południowa
Wenezuela
Ameryka południowa
Kolumbia
Afryka
Seszele
Ameryka południowa
Brazylia
Ameryka południowa
Peru
Afryka
Zimbabwe, Botswana, Mozambik
Afryka
Mauritius
Afryka
Namibia
Australia
Sydney & Uluru
Australia
Polinezja Francuska
Australia
Queensland i Sydney
Afryka
RPA
Australia
Adelaide, Melbourne i Sydney
Europa
Azja
Ameryka północna
Afryka
Ameryka południowa
Australia