Madryt i Toledo

Opis wyjazdu
Madryt nazywany miastem w niebiosach - najlepiej go zwiedzać z wysoko podniesioną głową, ponieważ Hiszpanie podziwiają ludzi dumnych, a ponadto miasto leży bliżej nieba niż jakakolwiek inna europejska stolica, bo na wysokości 650 m n. p. m. To stolica i największe miasto Hiszpanii położone nad rzeką Manzanares. Jako duże miasto i stolica jest centrum gospodarczym, administracyjnym i kulturalnym kraju.

Madryt znany jest z bogatych muzeów zwłaszcza Prado – jednego z najważniejszych w świecie. Ponadto: Pałac Królewski, Pałac Sprawiedliwości, Pałac Senatu, Pałac Kongresowy,
Puerta de Alcalá, Katedra Almudena, kościół San Pedro el Real z XV wieku, Katedra San Isidoro el Real, Klasztor Descalzas Reales, Park Casa de Campo o powierzchni 1447 ha z Fontanną Księcia, mosty, m.in. Toledański, Segovia.

Wiele owoczesnych budowli wzniesiono po II wojnie światowej (Palacio de Communicaciones, Palacio Nuevos Ministerios, stadion Santiago Bernabéu, dworzec Chamartín, arterie komunikacyjne).
Warte przeżycia
- Zwiedzanie Madrytu: spacer po starym Madrycie, w okolicach wspaniałego Pałacu Królewskiego, gdzie w IX wieku Muzułmanie założyli osadę i nazwali ją Mayrit. Następnie kontynuujemy wędrówkę, małymi uliczkami, śladami średniowiecznego miasta poprzez Plac La Paja i Plac Świętego Andrzeja. To miejsce szczególne dla mieszkańców, nie tylko z uwagi na wieczorną atmosferę panującą w tej części Madrytu, ale także na postać związanego z patronem miasta – świętym Izydorem Oraczem. Kolejno, udajemy się na Starówkę, której najważniejszym elementem jest Plaza Mayor, prostokątny plac z XVII wieku - tak wielki i płaski, że latem zamienia się w patelnię. Z jednej strony zamyka go Casa de Panadería (dosłownie piekarnia), pokryty malowidłami budynek z balkonem zarezerwowanym dla króla. Jeszcze starsza jest piętnastowieczna Plaza de la Villa - plac miejski - z surową wieżą Torre de los Lujanes, ozdobioną gotyckim portalem i łukiem w stylu mudéjar. Również na starówce, ca Calle de Toledo, wznosi się Katedra św. Izydora, patrona miasta; jest to barokowy kościół jezuitów, który do czasu wybudowania La Almudeny był główną katedrą miasta. Po drodze miniemy najstarsze budowle cywilne w Madrycie, takie jak dom rodziny Lujanes czy barokowy budynek ratusza miejskiego. Dalej proponujemy zwiedzanie tzw. Madrytu Burbonów. Powędrujmy więc na wschód do centralnego punktu Madrytu - Placu Puerta del Sol, który ma kształt cząstki pomarańczy, a jego nazwa oznacza Bramę Słońca. Kiedyś faktycznie tam stała. Znane miejsce spotkań, gwarne i tłoczne. Pośrodku stoi pomnik Karola III i tryskają dwie fontanny - raj dla zmęczonych letnimi skwarami gołębi. Po stronie południowej wnosi się Casa de Correos, zbudowana w XVIII wieku jako miejska poczta. Teraz mieści się tam ratusz, a pod wieżą z zegarem mieszkańcy Madrytu tradycyjnie witają Nowy Rok. Na chodniku przed bramą znajduje się oznaczenie Kilometra Zero, od którego liczą się główne drogi Hiszpanii. U wylotu Calle del Carmen - jednej z promieniście odchodzących od placu ulic - stroi trójwymiarowy herb Madrytu, niedźwiedź zjadający owoce z drzewka. Dalej ulicą Alcala, Paseo del Prado zwanego pasażem sztuki, gdzie znajdują się między innymi trzy największe muzea sztuki: Muzeum Prado, Muzeum Współczesne Reina Sofia oraz Muzeum Thyssen - Bornemisza. Dla relaksu przejdziemy do Parku Retiro z jedynym na świecie pomnikiem diabła.

- Zwiedzanie Muzeum Prado: to obok Ermitażu i Luwru jedno z najważniejszych i najbogatszych muzeów na świecie. Mieści się przy Paseo del Prado. Uwagę zwracają nie tylko ogromne i ciekawe zbiory, ale też wygląd zewnętrzny. Budynek stanowi prawdziwą perełkę architektury klasycystycznej. Zbudowano go w latach 1785-1808. Museum może się poszczycić dziełami takich artystów jak: Goya, El Greco, Rafael („Święta Rodzina z barankiem”), Rubens, Caravaggio („David i Goliat”), A. Tapies.

- Wycieczka po współczesnym Madrycie: po zobaczeniu „starego” Madrytu, proponujemy zobaczyć nowoczesną cześć Madrytu.
A rozpoczniemy od jednej z największej na świecie areny byków na Ventas, zbudowanej na początku XX wieku w stylu neomudejar.
Następnie przeniesiemy się w okolice Paseo de la Castellana symbolu nowoczesnego Madrytu i centrum biznesowego. Tam również zobaczymy kolejną arenę, tym razem piłkarską, jednego z największych klubów piłkarskich - Real Madryt. Dzień zakończy kolacja połączona z pokazami flamenco.

- Wyjazd do niezwykłego miasta jakim jest Toledo: znajduje się około 90 km od Madrytu, a sceneria miasta zapiera dech w piersiach każdego Gościa, gdyż jest ono położone na skalistym wzniesieniu, które opływa z trzech stron Tag. Za rzeką okolica jest niemal pustynna. Dosłownie każdy wolny skrawek wzniesienia został zabudowany; kościoły, synagogi, meczety i kamieniczki sprawiają wrażenie jakby budowano je niemalże jedne na drugich – oddzielają je jedynie wąskie, brukowane uliczki. Do miasta można wejść przez jedną z siedmiu bram. W samym centrum miasta znajduje się Plaza de Zocodóver gdzie wszyscy spotykają się popołudniami. Nad placem i całym Toledo dominuje ogromny Alkazar. Niewiele pozostało z pierwotnej XIII – wiecznej budowli, zniszczonej w znacznym stopniu podczas wojny domowej. Z budynku rozciąga się piękny widok na miasto i okolice. Na zachód od Alkazaru, z centrum miasta wyrasta imponująca katedra, z pięcioma nawami, delikatnymi witrażami i nie kończącą się manifestacją bogactwa. Z kościoła można przejść do starej dzielnicy żydowskiej, Juderia, oraz dalej do Casa del Greco – domu, w którym prawdopodobnie artysta spędził większość swego życia. Można tu zobaczyć sporo malowideł, w tym Widok Toledo i wiele portretów hagiograficznych. Tuż obok domu el Greco znajduje się Sinagoga del Transito, jest to w zasadzie zwykły dziedziniec z galeriami, natomiast na uwagę zasługuje wyjątkowo piękna dekoracja ścian i okien. Obecnie mieści się tu Museo Sefardi ze zbiorami dotyczącymi dziejów kultury żydowskiej w Hiszpanii, ukazującymi jej odrębność. Idąc dalej tą samą ulicą można zwiedzić Sinagoga de Santa Maria la Blanca. Kiedyś była to główna synagoga miejska, później jednak została przekształcona w kościół, w dzisiejszej formie z wyglądu przypomina meczet.

Czas trwania wyjazdu: 4-5 dni

Najlepszy okres na wyjazd - Zimy w Madrycie są chłodne, często występują temperatury poniżej 0 °C. Lato charakteryzuje się występowaniem wysokich temperatur w granicach 30 °C. Wiosna i jesień to najprzyjemniejsze pory na zwiedzanie Madrytu.

Jesteśmy elastyczni i otwarci na życzenia każdego Klienta, dlatego tworzymy niepowtarzalne programy dostosowane do indywidualnych potrzeb. W tym celu prosimy o kontakt!
powrót do listy

Zobacz nasze
propozycje podróży
przewiń w dół
Europa
Tromsø
Europa
Islandia
Europa
Finlandia
Europa
Norwegia
Europa
Wilno
Europa
Londyn
Europa
Praga
Europa
Paryż
Europa
Bad Gastein
Europa
Budapeszt
Europa
Madonna di Campiglio
Europa
Val d'Isere
Europa
Włochy, Słowenia, Chorwacja
Europa
Mediolan
Europa
Lazurowe wybrzeże
Azja
Gruzja
Europa
Barcelona
Europa
Saragossa
Azja
Stambuł
Europa
Madryt i Toledo
Ameryka północna
Nowy Jork, Niagara i inne
Europa
Baleary
Europa
Lizbona
Azja
Turcja
Ameryka północna
San Francisco i Hawaje
Europa
Sycylia
Europa
Andaluzja
Ameryka północna
Nowy Jork
Ameryka północna
San Francisco i parki narodowe Kaliforni
Azja
Japonia
Europa
Malta
Europa
Cypr
Europa
Madera
Azja
Chiny
Afryka
Maroko
Azja
Izrael
Azja
Jordania
Europa
Teneryfa
Ameryka północna
Miami
Azja
Dubaj
Ameryka południowa
Meksyk
Ameryka południowa
Kuba
Azja
Tajlandia
Ameryka południowa
Wenezuela
Ameryka południowa
Kolumbia
Afryka
Seszele
Ameryka południowa
Brazylia
Ameryka południowa
Peru
Afryka
Zimbabwe, Botswana, Mozambik
Afryka
Mauritius
Afryka
Namibia
Australia
Sydney & Uluru
Australia
Polinezja Francuska
Australia
Queensland i Sydney
Afryka
RPA
Australia
Adelaide, Melbourne i Sydney
Europa
Azja
Ameryka północna
Afryka
Ameryka południowa
Australia