Malta

Opis wyjazdu
Poczuj kolory Malty - położona w samym sercu Morza Śródziemnego, pomiędzy Sycylią, a Afryką Północną, spełnia idealnie wszystkie oczekiwania swoich gości. Co robi takie wrażenie? Na pewno słoneczna pogoda (ok. 3 tysiące godzin słońca w roku) i przejrzyste morze, z najlepszymi warunkami do nurkowania.
Stolica czyli La Valletta, niegdyś siedziba Zakonu Rycerzy Maltańskich, w której dzięki położeniu przy jednym z największych, naturalnych portów świata, panuje iście śródziemnomorska atmosfera. Ponadto wyspa kusi do zwiedzania wspaniałych zamków i starych, średniowiecznych miast. Warto zobaczyć również 'ciche miasto' Mdinę.
Warte przeżycia
- La Valletta- spacerem przez maltańską stolicę: najdalej wysunięta na południe europejska stolica położona na półwyspie sięgającym głęboko w morze. Pełna jest zabytków, przez co nazywana jest „ogromnym muzeum na otwartym powietrzu”. W planie zwiedzanie: Barracca Gardens- które zbudowane zostały przez Rycerzy St. John jako obronne bastiony i okrążają to majestatyczne miasto. Następnie zobaczymy Saint John’s Co-Cathedral, czyli świątynię,  której barokowe wnętrze zachwyci wszystkich. Tutaj znajdują się także dziesiątki grobów najznamienitszych rodzin szlacheckich XVI i XVII wieku, ale prawdziwą atrakcją będzie jedno z najsłynniejszych dzieł włoskiego malarza Caravaggio - Ścięcie Św. Jana, zdobiące centralną część świątyni. Następnie udamy się do Church Museum z wystawami pięknych, flamandzkich gobelinów oraz do Grand Master`s Palace czyli Pałacu Wielkich Mistrzów, przez wieki będącego siedzibą władz zakonu Joannitów. Tutaj korytarze udekorowano fryzami przedstawiającymi sceny z historii zakonu. Na ścianach wiszą portrety wielkich mistrzów. Każde pomieszczenie zdobią zapierające dech w piersiach marmurowe posadzki, będące dziełem snycerzy. Pałac stał się symbolem potęgi i bogactwa zakonu. Obecnie urzęduje w nim prezydent Malty oraz parlament. Warto też wstąpić do Narodowego Muzeum Archeologicznego, gdzie znajduje się bogata kolekcja starożytnej ceramiki, rzeźby, kamiennych narzędzi i wszelkich przedmiotów związanych z dziejami Malty. Przejdziemy się również ulicą św. Urszuli, będącą jedną z głównych arterii miasta, przy której znajdują się dziesiątki małych, urokliwych knajpek.

- Rejs wycieczkowy po Vittoriosa, Senglea and Cospicua: goście będą mieli okazję popłynąć tradycyjną maltańską łodzią „Luzzu” dookoła okazałego portu. Podczas rejsu będą mijać 3 miasta i stolicę. Te trzy Miasta uważane się za kołyskę maltańskiej historii, ponieważ jako pierwsze zawarły porozumienie z Rycerzami St. Johns i tym samym ustaliły porządek na Wyspie. Podczas rejsu przystanek przy Museum Maritme (muzeum morskie). Również zatrzymamy się przy Inquisitor’s Palace czyli jedynym miejscu Inkwizytora otwartym dla publiczności na świecie. To klejnot architektury, przedstawiciel burzliwej historii i europejskiego dziedzictwa części Malty.

- Wycieczka do Mdina, Mosta i Ta’ Qali: goście zostaną zabrani do środkowej części Malty, która jest zdominowana przez starożytny bastion Mdina. Przechodząc alejami "cichego miasta" będziemy podziwiać wspaniałą panoramę, a następnie udamy się do Katedry św. Pawła w Mdinie. Kolejne punkty to "Greek Gate" i okrągły kościół Mosta z  imponującą kopułą. W programie również czas wolny na zakupy w miasteczku rzemiosł przy Ta’ Qali.
- Całodzienny rejs dużą żaglówką na Comino: maleńką wysepkę pomiędzy Maltą a Gozo, gdzie zobaczymy groty i jaskinie wypełnione wodą oraz zażyjemy kąpieli na słynnej Blue Lagoon, to tam można zobaczyć najbardziej lazurową wodę jaką kiedykolwiek widziano.  Ten piękny pas turkusowej wody ciągnie się od Comino do niezamieszkanej wysepki Cominotto. Podczas wycieczki można odetchnąć od codziennego zgiełku, tłumów ludzi i gwaru.

- Zwiedzanie świątyń Hagar Qim oraz Mnajdra: najpierw zobaczymy Hagar Qim czyli stanowisko archeologiczne, gdzie zachowały się pozostałości megalitycznych świątyń. Tutaj znaleziono wiele figurek, z których najważniejsza jest tzw. Maltańska Wenus. Około 300 metrów dalej w kierunku morza położona jest inna megalityczna świątynia Mnajdra. Obydwa kompleksy ruin znajdują się w niezabudowanej, opuszczonej części wyspy .

- Pełen wrażeń rejs po Blue Grotto: jest to rejs po Błękitnej Grocie czyli niewielkiej jaskini mającej 30 metrów długości. Grota ta wyrzeźbiona została przed wiekami przez napierające na brzeg wyspy fale morskie i stanowi obecnie część malowniczego systemu podziemnych korytarzy rozlokowanych tuż nad taflą wody. Na rejs warto wybrać się w godzinach popołudniowych, kiedy świecące jeszcze nisko nad horyzontem słońce pozwala na obserwację niezwykle widowiskowej gry świateł i bajecznie błękitnej wody.

- Wycieczka do Marsaxlokk - rybackiej osady: gdzie można zobaczyć najwięcej kolorowych łodzi rybackich kołyszących się na nadbrzeżu oraz rybaków reperujących swoje sieci i łodzie. Codziennie odbywa się tutaj targ, na którym można kupić koronkowe firany, obrusy, maltańskie słodycze, pamiątki, warzywa, owoce oraz ryby. Zobaczymy malowniczo położony port oraz wybudowany w oddali kościół.

Czas trwania wyjazdu: 8-9 dni

Najlepszy okres na wyjazd - na Maltę można wybrać się przez cały rok, jednak najlepsza pogoda panuje tutaj w maju, czerwcu i pierwszej połowie września – jest wtedy ciepło i sucho, ale nie ma upałów.

Jesteśmy elastyczni i otwarci na życzenia każdego Klienta, dlatego tworzymy niepowtarzalne programy dostosowane do indywidualnych potrzeb. W tym celu prosimy o kontakt!
powrót do listy

Zobacz nasze
propozycje podróży
przewiń w dół
Europa
Tromsø
Europa
Islandia
Europa
Finlandia
Europa
Norwegia
Europa
Wilno
Europa
Londyn
Europa
Praga
Europa
Paryż
Europa
Bad Gastein
Europa
Budapeszt
Europa
Madonna di Campiglio
Europa
Val d'Isere
Europa
Włochy, Słowenia, Chorwacja
Europa
Mediolan
Europa
Lazurowe wybrzeże
Azja
Gruzja
Europa
Barcelona
Europa
Saragossa
Azja
Stambuł
Europa
Madryt i Toledo
Ameryka północna
Nowy Jork, Niagara i inne
Europa
Baleary
Europa
Lizbona
Azja
Turcja
Ameryka północna
San Francisco i Hawaje
Europa
Sycylia
Europa
Andaluzja
Ameryka północna
Nowy Jork
Ameryka północna
San Francisco i parki narodowe Kaliforni
Azja
Japonia
Europa
Malta
Europa
Cypr
Europa
Madera
Azja
Chiny
Afryka
Maroko
Azja
Izrael
Azja
Jordania
Europa
Teneryfa
Ameryka północna
Miami
Azja
Dubaj
Ameryka południowa
Meksyk
Ameryka południowa
Kuba
Azja
Tajlandia
Ameryka południowa
Wenezuela
Ameryka południowa
Kolumbia
Afryka
Seszele
Ameryka południowa
Brazylia
Ameryka południowa
Peru
Afryka
Zimbabwe, Botswana, Mozambik
Afryka
Mauritius
Afryka
Namibia
Australia
Sydney & Uluru
Australia
Polinezja Francuska
Australia
Queensland i Sydney
Afryka
RPA
Australia
Adelaide, Melbourne i Sydney
Europa
Azja
Ameryka północna
Afryka
Ameryka południowa
Australia