Wilno

Opis wyjazdu
Wilno symbol naszej wielkiej kultury i państwowej naszej potęgi - są to słowa wypowiedziane przez Józefa Piłsudskiego w 1928 r. na temat Wilna- wielokulturowego, niezwykle urokliwego miasta, z wąskimi i krętymi uliczkami starówki, po których można błądzić godzinami. W cichych zaułkach na turystów czekają kawiarenki, w których można chłonąć atmosferę tego niezwykłego miasta, natomiast w przytulnych restauracjach warto spróbować specjałów kuchni litewskiej. Miasto położone jest nad Wilią i u ujścia Wilejki i jest największym skupiskiem Polonii na ziemi litewskiej. Najprawdopodobniej posiada największą starówkę w Europie - 360 ha (trzy razy większą niż w Krakowie).
Gród powstał już w XI wieku na Górze Zamkowej. W XIV wieku miasto ustanowiono stolicą Wielkiego Księstwa Litewskiego. Po śmierci Giedymina ziemie zostały podzielone pomiędzy jego synów, a niepokoje trwały aż do czasu bitwy pod Grunwaldem, pokonania Krzyżaków i zawarcia unii Litwy i Polski. Od tego czasu trwał nieprzerwanie rozwój miasta, powstawały nowe uczelnie, rozwijała się też kultura. Upadek miasta spowodowała wojna północna. Potem, w okresie rozbiorów Wilno zostało włączone do Rosji i stało się miastem gubernialnym. Ponownie stolicą Litwy zostało w 1990 roku.
Warte przeżycia
- Zwiedzanie Wilna: w programie: Cmentarz na Rossie - prawdziwa skarbnica pamiątek kultury polskiej. Jeden z czterech najważniejszych polskich cmentarzy, przy tym bezcenny zabytek architektoniczno - parkowy. Wileńska Starówka - jedna z największych i autentycznych w Europie Środkowowschodniej. Zachowało się tu wiele arcydzieł gotyku, renesansu oraz baroku. Wąskie średniowieczne uliczki, przytulne dziedzińce, zamek i fortyfikacje miejskie oraz nieprawdopodobna liczba kościołów odzwierciedlają bogatą historię wielokulturowego miasta. Ostra Brama - to jedyna zachowana z 9 istniejących niegdyś bram miejskich w murach obronnych Wilna, a aby wejść do kaplicy Ostrobramskiej trzeba znaleźć wejście w murze pomiędzy kościołem św. Teresy, a bramą. Warte uwagi są również Uniwersytet Wileński, Archikatedra Wileńska i Kościół św. Anny - arcydzieło gotyku. Do budowy kościoła użyto 33 rodzajów cegieł. W pobliżu kościoła, nad Wilenką, znajduje się pomnik polskiego wieszcza Adama Mickiewicza.

- Zwiedzanie Zarzecza: kiedyś przedmieścia Wilna, gdzie mieszkali rzemieślnicy i drobni kupcy. 
Od miasta ta dzielnica, pięknie usytuowana, jest oddzielona rzeczką Wilenką. 
Obecnie Zarzecze jest nazywane wileńskim Montmartre, gdyż mieszka tu wielu artystów. Kolejno czeka na nas Pałac Prezydencki, który po III rozbiorze Polski przeszedł w ręce cara. Mieszkali w nim jego goście i urzędnicy, w tym tak znane postacie jak: Stanisław August Poniatowski, Kutuzow, Nowosilcow i Murawiew, a także sam Napoleon w czasie wyprawy na Moskwę. W okresie między I i II wojną światową był Pałacem Reprezentacyjnym Rzeczypospolitej. Od 1997r. stanowi siedzibę Prezydenta Litwy. Ciekawą budowlą jest również Cerkiew św. Ducha – jedyna z wileńskich cerkwi, która zawsze znajdowała się w rękach prawosławnych i nigdy nie była cerkwią unicką.

- Wyjazd do Trok: zwiedzanie Zamku w Trokach - jedynego w Europie Wschodniej zamku na wyspie. Kiedyś bardzo ważny z militarnego punktu widzenia, jednak po bitwie pod Grunwaldem zaczął tracić znaczenie wojskowe. Od tamtej pory zamek był używany jako letnia rezydencja królów, a potem – więzienie.

Obecnie część zamku zajmuje muzeum, odbywają się tam również rekonstrukcje historyczne poświęcone średniowieczu. Bardzo ciekawym miejscem w Trokach jest ulica Karaimska. Karaimi, to lud pochodzenia tureckiego, sprowadzony na Litwę przez Księcia Witolda. Przy ulicy pobudowane zostały tradycyjne domy Karaimów, z trzema oknami wychodzącymi na uliczkę – jednym dla Boga, drugim dla Witolda i trzecim dla domowników. Tutaj znajduje się również ich świątynia – Kienesa.

- Wyjazd do Kowna: drugiego co do wielkości miasta na Litwie, leżącego u zbiegu Wilii i Niemna. Polakom kojarzy się najczęściej z Adamem Mickiewiczem, zresztą całkiem słusznie. Tu bowiem znajduje się szkoła, w której nauczał, a dawna klasa została zachowana w prawie niezmienionym stanie. Całości dopełnia świeżo otwarte muzeum Mickiewicza, które mieści się w Domu Perkuna - najstarszej ceglanej budowli świeckiej w Kownie. Z Placu Ratuszowego, na którym stoi Biały Łabędź - ratusz przypominający bardziej kościół niż siedzibę władz, rozpoczyna się promenada spacerowa, wyłączona z ruchu kołowego, zadrzewiona i z fontanną pośrodku, a wieńczy ją okazała Katedra Św. Piotra i Pawła.

U ujścia rzeki Wilii do Niemna zachowały się ruiny zamku - okazała baszta i mury obronne. W programie zwiedzanie także Starówki, ujścia rzeki Wilia do Niemna oraz Zamku.

Czas trwania wyjazdu: 4 dni

Najlepszy okres na wyjazd - Za najlepszą porę na podróż do Wilna uważa się miesiące letnie od czerwca do sierpnia. Jednak Wilno jest tak bardzo interesującym miastem, że zwiedzać można je o każdej porze roku. 

Jesteśmy elastyczni i otwarci na życzenia każdego Klienta, dlatego tworzymy niepowtarzalne programy dostosowane do indywidualnych potrzeb. W tym celu prosimy o kontakt!
powrót do listy

Zobacz nasze
propozycje podróży
przewiń w dół
Europa
Tromsø
Europa
Islandia
Europa
Finlandia
Europa
Norwegia
Europa
Wilno
Europa
Londyn
Europa
Praga
Europa
Paryż
Europa
Bad Gastein
Europa
Budapeszt
Europa
Madonna di Campiglio
Europa
Val d'Isere
Europa
Włochy, Słowenia, Chorwacja
Europa
Mediolan
Europa
Lazurowe wybrzeże
Azja
Gruzja
Europa
Barcelona
Europa
Saragossa
Azja
Stambuł
Europa
Madryt i Toledo
Ameryka północna
Nowy Jork, Niagara i inne
Europa
Baleary
Europa
Lizbona
Azja
Turcja
Ameryka północna
San Francisco i Hawaje
Europa
Sycylia
Europa
Andaluzja
Ameryka północna
Nowy Jork
Ameryka północna
San Francisco i parki narodowe Kaliforni
Azja
Japonia
Europa
Malta
Europa
Cypr
Europa
Madera
Azja
Chiny
Afryka
Maroko
Azja
Izrael
Azja
Jordania
Europa
Teneryfa
Ameryka północna
Miami
Azja
Dubaj
Ameryka południowa
Meksyk
Ameryka południowa
Kuba
Azja
Tajlandia
Ameryka południowa
Wenezuela
Ameryka południowa
Kolumbia
Afryka
Seszele
Ameryka południowa
Brazylia
Ameryka południowa
Peru
Afryka
Zimbabwe, Botswana, Mozambik
Afryka
Mauritius
Afryka
Namibia
Australia
Sydney & Uluru
Australia
Polinezja Francuska
Australia
Queensland i Sydney
Afryka
RPA
Australia
Adelaide, Melbourne i Sydney
Europa
Azja
Ameryka północna
Afryka
Ameryka południowa
Australia