Meksyk - kraj pikantnych potraw, intensywnych kolorów i niezwykłej gościnności - Państwo nad Oceanem Spokojnym, które od północy graniczy z pewnie najpotężniejszym w dzisiejszym świecie państwie – Stanami Zjednoczonymi.
Miasto Meksyk leży w samym sercu państwa i jest ważnym kulturowym oraz historycznym centrum Ameryki.
Jest to jedna z najbardziej zaludnionych (ok. 20 milionów mieszkańców) i najwyżej położonych (2250 m n.p.m.) stolic świata. Miasto oferuje tyle atrakcji i zabytków, że nie w sposób się tutaj nudzić. Miłośnicy ekstremalnych wrażeń koniecznie muszą odwiedzić największą arenę na świecie – Plaza México, na której odbywają się walki byków. Życzliwość i otwartość rodowitych mieszkańców stolicy udziela się każdemu turyście. Choć daleko za oceanem, możemy się tu poczuć prawie jak w domu.
- Przelot balonem nad Teotihuacan oraz tradycyjne zwiedzanie Teotihuacan: stanowiska archeologicznego, położonego na centralnym płaskowyżu, na północny wschód od miasta Meksyk. Nazwa stanowiska pochodzi z języka nahuatl i można ją przetłumaczyć jako: miejsce, w którym ludzie stają się bogami. Oddalone jest od Mexico City o 50 km. Propozycja wycieczki to nietypowy sposób oglądania Teotihuacan – z lotu ptaka. Przygodą będzie również pomoc uczestników w przygotowaniu balonów (minimalna, tylko jako ciekawostka). Przelot balonem nad starożytnym miastem trwa około 20 minut. Na zakończenie uczestnicy otrzymują certyfikat i wznoszą toast winem musującym. Kolejno proponujemy również „tradycyjne” zwiedzanie Teotihuacan, gdzie znajduje się trzecia pod względem wielkości piramida na świecie - Piramida Słońca oraz Piramida Księżyca. Warto także przespacerować się Aleją Zmarłych, choć może nazwa nie bardzo zachęca do tej wyprawy. Ponadto zobaczymy Świątynię Quetzalcoatl- sarkofag najsłynniejszego boga Meksykanów oraz świątynię Tlaloca - boga deszczów. Teotihuacan jest bez wątpienia miastem magicznym. Można poczuć tu ducha bogów.
- Zwiedzanie Coyoacan i Muzeum Fridy Kahlo: Muzeum jest zlokalizowane w Coyoacan – dawnej dzielnicy kolonialnej na południu Mexico City. W 1959 roku w rodzinnym "Niebieskim Domu" Fridy (wybudowanym w roku 1907 przez jej ojca Guillermo Kahlo) zorganizowano Muzeum poświęcone jej twórczości. Podczas przebudowy w ściennej szafie tego domu znaleziono 180 strojów z regionu Oaxaca (styl jej autoportretów), jak również kolczyki od Picassa, szale, buty, biżuterię. W czasie wycieczki również spacer po dzielnicy, która do dnia dzisiejszego zachowała styl kolonialny: wąskie uliczki, place, kafejki oraz atmosferę bohemy meksykańskiej.
- Południowa wycieczka po Mexico City: w czasie wycieczki: Zocalo - plac główny, jeden z największych placów na świecie; Katedra Metropolitana – największy kościół w Ameryce Łacińskiej; Pałac Narodowy – w nim m.in. malarstwo Diego Rivera ukazujące historię Meksyku.
- Zwiedzanie Uxmal, połączone z wizytą w sklepie z ceramiką Majów: Uxmal to wykopaliska archeologiczne, oddalone 80 km od Meridy. To również miasto Majów położone na terenie stanu Jukatan w Meksyku. Zostało założone w okresie renesansu Majów (prawdopodobnie pomiędzy 987-1007 r.). Wśród ruin zachowały się tu liczne zabytki zaliczane do stylu Puuc. Wśród nich znajdują się: piramida schodkowa z Świątynią Czarownika (Świątynia Wróżbity), Dom Mniszek, Pałac Gubernatora, Dom Żółwi, Dom Starej Kobiety. W czasie wycieczki wizyta w sklepie z ceramiką Majów w miejscowości Muna. Lokalny nauczyciel wyjaśni proces produkcji ceramiki. Po tym każda z osób będzie mogła ozdobić gliniane naczynie typowymi wzorami majów. Na pamiątkę każdy dostanie ozdobione przez siebie naczynie.
- Wycieczka po Merida: Merida powstała ponad 450 lat temu na miejscu miasta Majów T’ho. Dzisiaj stanowi ważny kurort wypoczynkowy. To stolica stanu Jukatan, zwana również „Paryżem Zachodu” (niegdyś importowano tu towary francuskiego pochodzenia) czy „Białym Miastem” (znajdują się tu budowle z białego kamienia, mieszkańcy zaś ubierają się również na biało). Merida przyciąga przede wszystkim podróżników, którzy są zafascynowani podziwianiem pamiątek historycznych Majów.
- Wycieczka do Sotuta de Peon oraz pływanie w tzw. cenote: Sotuta de Peon to jedyne na Jukatanie gospodarstwo do tej pory zajmującego się uprawą agawy. W czasie wycieczki, oprócz olbrzymich plantacji agawy, będzie można zobaczyć cały tradycyjny proces przetwórstwa agawy. Gospodarstwo funkcjonuje tak, jak na początku XIX wieku. Niektóre drewniane urządzenia są ciągnięte przez muły.
Na zakończenie wycieczki możliwość popływania w tzw. cenote - rodzaj naturalnej studni krasowej utworzonej w skale wapiennej, występujący szczególnie często na półwyspie Jukatan w Meksyku. Są one połączone z podziemnymi zasobami wody gruntowej. Woda w cenote często jest bardzo czysta, przefiltrowana przez podłoże wapienne, dlatego pływanie w tym malowniczym miejscu jest niezwykłym doświadczeniem.
- Zwiedzanie Izamal: W okresie prekolumbijskim miasto było jednym z ważnych ośrodków kultury Majów. Rozmiary budowli i rozbudowana sieć dróg sacbé świadczą o potędze politycznej i religijnej miasta. Pod koniec epoki postklasycznej (XV w.) miasto zostało opuszczone, tak że w momencie przybycia Hiszpanów było praktycznie niezamieszkane. W XVI w. Hiszpanie zbudowali na szczycie piramidy kościół i klasztor franciszkanów Convento de San Antonio de Padua.
- Wycieczka do Chichén Itzá: prekolumbijskie miasto założone przez Majów w IV-VI w. Zachowane zabytki w jego częściach południowej i zachodniej są związane z kulturą Majów, natomiast w części północnej - z kulturą Tolteków. Miasto ukształtowane w klasycznym okresie rozwoju sztuki Majów prezentowało typowe cechy ich architektury – niskie budynki wznoszone z kamienia o gładkich ścianach. Ostateczny układ miasta powstał po 900 r. w okresie wpływów Tolteków. Z tego okresu pochodzą największe budowle: największe na terenach Mezoameryki boisko do gry w ullamalitzli (o długości 150 m), El Castillo – świątynia Kukulkana (Świątynia Zamek), Świątynia Wojowników (Templo de los Guerreros), grupa Tysiąca Kolumn i Świątynia Jaguara.
- Rytuał Zumpulche: słodka kąpiel, starożytny rytuał Majów oczyszczający ciało. Rytmiczne dźwięki wydobywane z muszli, pachnące oleje, zioła, woda z cenote, jaskinia, metafizyczne znaczenie kąpieli – wszystko to sprawia, że taka kąpiel jest niezwykłym i niezapomnianym doświadczeniem, a oprócz oczyszczenia gwarantuje również niesamowity relaks. Ceremonia kończy się w ogrodzie medytacyjnym.
- Wyjazd do Cancun: w latach 70. XX w. ambitni ludzie zajmujący się rozwojem turystyki zapragnęli prześcignąć Acapulco, tworząc na półwyspie Jukatan nowoczesny kurort światowej klasy. Wybrali odludny skrawek piasku zwany Cancun w pobliżu małej wioski rybackiej Puerto Juárez, na wschodnim wybrzeżu półwyspu. Na rozwój infrastruktury przeznaczono potężne sumy pieniędzy, w efekcie czego stworzono drogi o dobrej nawierzchni, doprowadzono wodę zdatną do picia i udostępniono znaczne obszary piaszczystej plaży. Co roku przyjeżdża tu ponad 2 mln turystów. Turyści mogą się porozumiewać po angielsku i płacić dolarami amerykańskimi. W dzień można korzystać z plaży, jeździć na wycieczki do do Chichén Itzá, Xcaretu czy Tulumu, bądź robić zakupy w klimatyzowanych centrach handlowych. Wieczorami i nocą tańczyć,, bawić się w klubach i dyskotekach przy takiej samej muzyce, jakiej słucha się na całym świecie.
Czas trwania wyjazdu - 9 dni
Najlepszy okres na wyjazd - koniec października, listopad albo marzec i kwiecień. Nie zaleca się wyjazdu od maja do października, ponieważ w tym okresie trwa pora deszczowa. Warto jednak zaznaczyć, iż mimo obfitych opadów, w czasie pory deszczowej w Meksyku nadal jest ciepło. Nie powinno się planować wyjazdu na początku października, ponieważ jest to czas występowania huraganów.
Jesteśmy elastyczni i otwarci na życzenia każdego Klienta, dlatego tworzymy niepowtarzalne programy dostosowane do indywidualnych potrzeb. W tym celu prosimy o kontakt!