Stambuł

Opis wyjazdu
Stambuł - miasto dwóch kontynentów - To największe miasto Turcji i jedno z największych miast świata, podzielone cieśniną Bosfor na część europejską i azjatycką. Malowniczy, różnorodny, niesamowity Stambuł, to wyjątkowe miejsce – przyznają to wszyscy, którzy go odwiedzili. Dawniej stolica trzech wielkich imperiów: Rzymskiego, Bizantyjskiego i Osmańskiego. Do dziś przechowuje dziedzictwo minionych czasów. Swoją olbrzymią różnorodnością od zawsze fascynuje przybywających tu z rożnych stron świata gości. Urzeka niezliczonymi muzeami, kościołami, pałacami, potężnymi meczetami, bazarami i wieloma innymi atrakcjami turystycznymi.
Stojąc na zachodnim brzegu Bosforu, można rozkoszować się widokiem zachodzącego słońca, rzucającego czerwony blask na okna domostw leżących na przeciwległym brzegu. Łatwo wówczas zrozumieć, dlaczego tyle wieków temu osadnicy wybrali to miejsce na swoją siedzibę. Stambuł także dziś jawi się jako najwspanialsze miejsce na Ziemi. Miejsc wartych zobaczenia jest w tym mieście jest niezliczona ilość, a każdy podróżnik znajdzie tu coś dla siebie: zabytki ze wszystkich epok historycznych, piękne meczety, muzea z bogatymi kolekcjami, centra handlowe, ekskluzywne restauracje.
Warte przeżycia
- Pałac Topkapi: położony na półwyspie, u zbiegu wód Bosforu, zatoki Złoty Róg i Morza Marmara. Przez cztery wieki stanowił główny ośrodek życia Imperium Osmańskiego. Tu mieszkali kolejni sułtani ze swoją świtą. Pierwszy jego dziedziniec wypełniają wspaniałe ogrody. Drugi, położony w cieniu drzew cyprysowych i platanów, prowadzi do pałacowych kuchni, w których dziś znajdują się zbiory kryształów, sreber, chińskiej porcelany. Idąc dalej trafia się do dawnego haremu, w którym do dzisiaj można poczuć atmosferę zamierzchłych czasów. Na trzecim dziedzińcu mieści się Sala Audiencji, Biblioteka Ahmeda II, wystawa dawnych strojów, skarbiec z klejnotami i biżuterią, a także bezcenna kolekcja malowideł ze średniowiecznych manuskryptów. Po drugiej stronie dziedzińca: Sanktuarium Proroka Mahometa i Sale Relikwii.

- Hagia Sophia: (Kościoł Mądrości Bożej), zwana dziś Muzeum Ayasofya, jest jedną z największych budowli ludzkości. Będąc w kościele warto zatrzymać się na chwilę, uważnie przyjrzeć jego przepięknym zdobieniom i bizantyjskim mozaikom, poczuć majestatyczny spokój panujący w jego wnętrzu.

- Cysterna Yerebatan: Cysterna Bazylikowa, to wspaniałe miejsce do odetchnięcia chłodnym powietrzem w gorący dzień, na przykład po zwiedzaniu pałacu Topkapı. Możemy tu podziwiać 336 kolumn podtrzymujących sklepienie, dwie rzeźbione głowy Meduzy oraz pływające w wodzie karpie. Cysterna ma długość 140 metrów i jest szeroka na 70 metrów. Może pomieścić 100 tysięcy ton wody.

- Błękitny Meczet: w zamyśle Ahmeta I meczet ten miał przewyższyć swą potęgą i pięknem stojącą nieopodal Hagia Sophię. Czy zamysł ten się powiódł, każdy może ocenić sam, ponieważ stojąc w odpowiednim miejscu możemy podziwiać Błękitny Meczet, a obracając się w koło o 180 stopni - widzimy Hagia Sophię.

- Wzgórze Pierre Loti: położone nieopodal Złotego Rogu, stambulskie wzgórze, z którego można podziwiać panoramę całego Istambułu i delektować się turecką kawą.
- Wieża Galata: konstrukcja wzniesiona przez Genueńczykow w 1348 roku nad zatoką Halic (czyli Złoty Róg). Ma 62 metry wysokości. Za dnia z jej szczytu można podziwiać wody zatoki i Bosforu, a wieczorem spędzić miło czas w popularnej restauracji i klubie nocnym lub barze.

- Akwarium: znajdujące się w stambulskiej dzielnicy Bayrampaşa. W akwarium, o powierzchni 8 tysięcy metrów kwadratowych, można zobaczyć ponad 10 tysięcy zwierząt wodnych, w tym między innymi ryby słodkowodne, morskie i tropikalne, pięć gatunków rekinów, ośmiornice, żółwie morskie oraz zagrożone wyginięciem graniki wielkie. Dużą atrakcją dla odwiedzających jest także najdłuższy na świecie tunel podwodny, o długości 80 metrów.

- Muzeum Panorama 1453: w stambulskim Topkapi Fetih Park powstało Muzeum Historyczne “Panorama 1453″. Jego największą atrakcją jest gigantyczny panoramiczny obraz przedstawiający podbój Konstantynopola przez Turków Osmańskich. Muzeum ma kształt kopuły o średnicy 38 metrów i wysokości 20 metrów, zwiedzający mogą podziwiać obraz z platformy umieszczonej w jej środku, co pogłębia wrażenie trójwymiarowości.

Czas trwania wyjazdu: 6 dni

Najlepszy okres na wyjazd - do Turcji najlepiej wybrać się wiosną lub jesienią, wtedy unikniemy uporczywych upałów, a także tłumów.

Jesteśmy elastyczni i otwarci na życzenia każdego Klienta, dlatego tworzymy niepowtarzalne programy dostosowane do indywidualnych potrzeb. W tym celu prosimy o kontakt!
Zobacz jak wyglądała ostatnia nasza podróż w to miejsce
powrót do listy

Zobacz nasze
propozycje podróży
przewiń w dół
Europa
Tromsø
Europa
Islandia
Europa
Finlandia
Europa
Norwegia
Europa
Wilno
Europa
Londyn
Europa
Praga
Europa
Paryż
Europa
Bad Gastein
Europa
Budapeszt
Europa
Madonna di Campiglio
Europa
Val d'Isere
Europa
Włochy, Słowenia, Chorwacja
Europa
Mediolan
Europa
Lazurowe wybrzeże
Azja
Gruzja
Europa
Barcelona
Europa
Saragossa
Azja
Stambuł
Europa
Madryt i Toledo
Ameryka północna
Nowy Jork, Niagara i inne
Europa
Baleary
Europa
Lizbona
Azja
Turcja
Ameryka północna
San Francisco i Hawaje
Europa
Sycylia
Europa
Andaluzja
Ameryka północna
Nowy Jork
Ameryka północna
San Francisco i parki narodowe Kaliforni
Azja
Japonia
Europa
Malta
Europa
Cypr
Europa
Madera
Azja
Chiny
Afryka
Maroko
Azja
Izrael
Azja
Jordania
Europa
Teneryfa
Ameryka północna
Miami
Azja
Dubaj
Ameryka południowa
Meksyk
Ameryka południowa
Kuba
Azja
Tajlandia
Ameryka południowa
Wenezuela
Ameryka południowa
Kolumbia
Afryka
Seszele
Ameryka południowa
Brazylia
Ameryka południowa
Peru
Afryka
Zimbabwe, Botswana, Mozambik
Afryka
Mauritius
Afryka
Namibia
Australia
Sydney & Uluru
Australia
Polinezja Francuska
Australia
Queensland i Sydney
Afryka
RPA
Australia
Adelaide, Melbourne i Sydney
Europa
Azja
Ameryka północna
Afryka
Ameryka południowa
Australia